Reklama: nowe mieszkania Bydgoszcz

Czy ludzie przekonają władze miasta do zaakceptowania wysokiej zabudowy w źródło miasta? Plany władz miasta dotyczące zagospodarowania sercu miasta z dłuższego okresu budziły niezadowolenie wśród liczby mieszkańców, zajmującej się formą i urbanistyką. Czarę goryczy przelała niedawna sprzedaż działki miejskiej po lodowisku – według planu miejscowego można tam zbudować obiekty komercyjne i usługowe oraz budynki o wielkości mieszkaniowej, wprawdzie ich wielkość nie może przekraczać 23 (przy dachach płaskich) czy 26 metrów (przy dachach stromych). Teren będący między dużym budynkiem UKW a Trasą Uniwersytecką idealnie kształtowałby się na wielokondygnacyjną zabudowę biurową, natomiast nie na nowy niski obiekt handlowy.

Miejscy urbaniści dostrzegli wreszcie, iż ich pomysły odnoszące się do wielu nieruchomości w Bydgoszczy nie są równoznaczne z żądaniami nie tylko naszych pasjonatów urbanistyki, jednak również deweloperów. Przykłady Nordic Haven czy powstającego River Tower pokazują, że w lokalnym mieście stoi popyt na wysokie budowle – oraz nowi sprzedawcy mieszkań chcieliby przymocować do elitarnego grona mogącego potwierdzić się prestiżowymi realizacjami.

Pracownia urbanistyczna zamierza pozyskać w marcu debatę odnośnie zagospodarowania wielkiego miasta. Jej kluczowym problemem liczy być zakres wzdłuż Brdy, przy jakim stanął Nordic Haven, niebawem zacznie i sieć Nordic Astrum także trochę nowych inwestycji. Atrakcyjne założenie tych budynków sprawiło, że przyszli deweloperzy także wyrazili zainteresowanie krajami trafiającymi się przy rzece. Trudnością w podejściu do aktywności nie są jedynie plany miejscowe, a również poglądy ekologów, którzy obawiają się naruszenia harmonii w tłu przyrodniczym Brdy.

Warto zawsze zauważyć, że naprzeciw temuż co stwarzają niektóre media, nie możemy wyrażać tego sporu wyłącznie jako konfliktu między zabudowywaniem każdego detalu przy rzece a zostawieniem ich w takim staniem, w jakim istnieje teraz. Zainteresowani tematyką konstrukcje i urbanistyki wiedzą, że ponad Brdą powinny osiągać się zarówno miejsca rekreacji takie jak przy hali Łuczniczka, tylko ważna działka po Befanie musi stać zagospodarowana – natomiast zatem wspaniale budynkami o wielkości równej Nordic Haven. Czas również pomyśleć o zabudowie terenu ogródków działkowych położonych blisko ulicy Toruńskiej – dodatkowo toteż nie na budynki jednorodzinne, gdy zamierzały władze miasta, lecz na przednie budynki wielorodzinne. Nie potrafimy te zapominać o rozwoju rynku biurowego – na niedawno sprzedanej działce przy Szubińskiej może powstanie kolejny dyskont, zaś w naprawdę prestiżowej lokalizacji można żebym było pokusić się o drugi biurowiec, wzorem występujących już inwestycji.

Rozmowa z radami miasta będzie radą o konieczności zagospodarowania przestrzennego całej Bydgoszczy. Ta branża niestety została bardzo zniszczona w poziomie transformacji ustrojowej, czego wynikiem jest wyludnianie się serc miast, rosnąca suburbanizacja, antyludzkie układy przestrzenne osiedli mieszkaniowych czy szukanie budynków bez jakiejkolwiek analizy rzutowania na otoczenie. Osiedle będące liderem stowarzyszenia metropolitarnego musi przyswajać nowych gospodarzy i przedsiębiorców możliwością zabudowy stosowną do ich bied i ambicji.

Stworzenia do bieżącej jakże ważnej rozmowy o mieście prowadzą się z paru dni na miejskich czasopismach a odmianach ważnych dla bydgoskiego ruchu społecznego. Objawia się tam dużo ważnych postulatów, jakie są stać zaproponowane miejskim urbanistom. Co dobre, do konferencji na forach włączyły się i przedstawiciele miasta. To uczy, jak szybki jest głos osób, które z lat domagały się wielu nowości w rzeczy zagospodarowania miasta. Za sprawą dyskusje z organizacjami umieją się one w spokoju urzeczywistnić.

Najważniejsze sprawy z ludzi dotyczą zwiększenia wysokości zabudowy cennych działek i nowości ich wykorzystania. Atrakcyjną sprawą jest dodatkowo preferowanie realizacji bloków mieszkalnych w zasięgu linii tramwajowych, żebym zapewnić mieszkańcom szybką łączność z miastem miasta natomiast kolejnymi charakterami podróży. Wzorem tego wzoru lokat jest zakładająca się właśnie budowa systemu mieszkalnego przy drogi Szpitalnej. Obszarem, który według takich zdań mógłby pozostać się wyjątkowo modny dla inwestorów jest np. teren wokół ronda Misji Pokojowych ONZ – jego plusami jest bliskość linii tramwajowej, szybki dojazd na autostradę Fordońską a zdolność wysokiej zabudowy dorównującej pobliskim wieżowcom.

Wywołujące są i plany na wykorzystanie zachodniej części Bydgoszczy – np. realizacja kąpieliska na Jachcicach oraz Czyżkówku oraz instalacja kładek łączących Czyżkówko z Jachcicami czy Piaski z Opławcem. Wyborem powinna stanowić nieodzowna rewitalizacja kolejnego okresu bulwarów – od Mostu Bernardyńskiego do Pomorskiego, i następnie dużo w trendu wschodnim. 

Wśród wielu, często sprzecznych dźwięków w dyskusji, ludzie są zgodni co do ostatniego, że miasto wymaga napraw w sprawy zagospodarowania. Mamy koniec lokowania galerii handlowych blisko centrum centra oraz dobudówek do budynków, zabierających powierzchnię do rekreacji. Chcemy, by mieszkańcy mogli odbywać a bawić w sporych budynkach, bowiem ich działalność jest niesamowicie efektywniejszym sposobem zabudowy centrum. Jesteśmy zbytnio ściśnięciem rozłożonej wzdłuż linii WZ Bydgoszczy, poprzez intensywną zabudowę danych regionów w środowisko i między osiedlami. 

Bardzo cieszy fakt, iż taka dyskusja w skutku wyjdzie poza fora internetowe oraz przełoży się na otwarte plany. Należy nagłośnić kwestię zagospodarowania, bowiem nie stanowi ona trudno zbyt często pojawiającym się problemem w stref miejskiej. Ponadto cieszy bardzo fakt, że istotną czynność w targach przejawiają osoby, jakie na co dzień żyją poza Bydgoszczą, a są bardzo silnie związane z krajowym miastem. Jest więc wielka możliwość, że dyskusja z miastem przyniesie istotne rozstrzygnięcia dla przyszłości grodu nad Brdą, która dzięki nim będzie tworzyć się w korzystnych barwach.